Genel

Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir Çözümü Nedir?


Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir?: Ailelerin en çok şikayetçi oldukları konuların önünde gelen birisi de çocuklarının söz dinlememeleridir. Çocuğun ailesinin sözünü dinlememesi, toplum arasında yaramaz bir çocuk olarak bilinmeleridir aslında. Yani, aileler için uslu çocuk söz dinleyen, yaramaz agrasif haylaz çocuklar ise söz dinlemeyen çocuklar olarak bilinir. Bazen aile çocuğum söz dinlesin diye kendini tüketircesine çocuğuna laf anlatmaya, nasihat etmeye çalışır. Bunun sonucunda yorgun bitap düşerler, çabaları malesef yanıtsız kalır.

Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir Çözümü Nedir?

Anne ve babalar elbetteki tecrübeli bireyler olarak çocuğunun üzülmesini asla istemezler bu yüzden sık sık uyarırlar, öğütler verir. Fakat ailelerin gözden kaçırdığı birşey vardır, çocukların dikkat süreleridir. Çocukluk yıllarında genellikle çocukların dikkat süreleri 6/7 dakika arasıdır, yaşlarına cinsiyetlerine bağlı olarak değişmektedir. Aileler bunu asla hesaba katmazlar ve uzun saatler boyunca anlatır durur, nihayetinde çocuğun dikkati başka yere kaydığında “bu çocuk nedense hep böyle yapıyor, bizi hiç dinlemiyor.” olur. Bu sebeple çocuğa kısa, öz, açık ve net kelimelerle yapılmasını istediğimiz şey anlatmalıyız. Cümleler çok uzun olduğunda çocuklar için önemini yitirecektir. Çocukların dikkat süresi baz alınarak, onun ilgisini çekebileceğimiz şeylerle anlatmalıyız.

sSöz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir?

Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Başedilir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Söz Dinlemeyen Çocuklarla Nasıl Davranmalıyız

 

En önemli olanda ailelerin en sık yaptığı hatalardan biriside, çocukların adına karar vermeleridir. Çözüm yolunu bildiğimiz şeyleri çözüp kolayca çocuğu çözüme ulaştırmamalıyız, çözüm sürecinde çocuğa destek olup, onlara çözümü bulmasında önderlik etmeliyiz ki anne babayı dinlesin ve dediğimizi göz önünde bulundursun. Çocukların hata yapmasına, çözüme kendinin ulaşmasına fırsat tanınmalıdır. Çocuklar bunu görmeden, denemeden bilemezler, kararlarına saygı duyulmadan ebeveynin sözünü dinlememekte ısrarcıdır. Aile içinde de sözünün dinlenildiğini hissedecektir.
Ailelerin yaptığı bir diğer yanlış davranış ise, bir şeyleri çocuğa zorla diretmektir. Bu da yine sözünü dinletmek istemelerinden kaynaklanmaktadır.

Çocuğu zorlarsanız ailenin söylediğine zıt şeyler yapabilirler. Örneğin; çocuğun çamurla oynamış olduğunu üzerini batırdığını ve öylece eve girmek istediğini düşünelim. Düşünmesi bile korkunç değil mi? Hele de evi yeni temizlediysek ve misafirler gelecekse, annelerinin sinirlenmemesi elde değildir. Çocuğa verilen tepki şudur “eve bu şekilde giremezsin asla!” olur. Bu tepkimizi biraz yumuşatırsak (çamurla oynamayı sevdiğini biliyorum ama, ben evimizi yeni temizlemiştim, misafirler gelecek ve ben yoruldum ne yapabiliriz sence?” şeklinde tepki verirsek daha şirin olmaz mı? İllakine her evde kurallar vardır ve çocukların eğitimleri için de olmasıda gereklidir. Konulan kurallar, yasaklar, hakkında aileler tutarlı olmalıdır ki çocuklarda söz dinlesinler.

Aileler bir kez (çok acil gerekmedikçe / ergenlik dönemlerindeki çocuklarını kaybetmemek için katı kuralları istisna olarak esnetebilir, değiştirebilirler.) Aile direttikçe, çocukta diretecektir ve anlaşmazlıklar çıkacaktır. Kurallar belirlenmeli, çocuklara rüşvet verilmemelidir. Bütün çocukların bir birey olduğunu asla unutmayınız, kendi isteklerinin, duygularının, hayallerinin, kendi kararlarının olduğuda unutulmamalı. Çocuğun gelişimi tutarlı bir şekilde desteklendiği zaman çocuklarınızın sizin tabirinizle uslu bir çocuk olacak söz dinleyecektir. Hatta kendisi gelip size bazı konularda danışacaktır. Böylece bizde çocuğumuzun söz dinlemiyor olmasından söylenmek yerine, çocuğumuza arkadaşlık edip, onunla daha iyi anlaşabilmek, iletişim kurabilmenin keyfini çıkartabiliriz.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz.

Genel Bölümü Katagorimizede Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın