Sağlık

Suni Solunum ve Kalp-Akciğer Canlandırma İşlemi


Suni Solunum ve Kalp-Akciğer Canlandırma işlemi (Reanimasyon)

Suni solunum ve kalp—akciğer canlandırma tekniklerinin sadece teorik anlatımla öğrenilmeleri mümkün değildir. Ciddi bir durumda bir insanın hayatını kurtarabilmek için deneyli eğiticilerle yapılan düzenli eğitimler gereklidir.

Solunumun ve Kan Dolaşımı Sisteminin İşlevi

  • Hem solunum hem de kan dolaşımı sistemi vücudun her hücresinin yeterli miktarda oksijen almasına ve metabolizmanın çalışması sonucu vücutta oluşan karbondioksidin hücrelerden dışarı atılması amacına hizmet ederler. Oksijen, enerji kazanmak için kullanılır; oksijensiz yaşamak mümkün değildir. Solunum veya kan dolaşımının 3-4 dakikadan daha uzun süre sekteye uğraması durumunda vücutta kalıcı hasarlar meydana gelebilir.
  • Solunumun aniden durması halinde kalp 3-4 dakika daha atmaya devam eder; bu süre içinde nabız da hâlâ hissedilebilir. Ne var ki, önce kalbin durması durumunda solunum ancak 30-60 saniye devam edebilir, sonra durur.
  • Buradan şu sonuç çıkar: Şiddetli bir kazadan ya da yetişkinlerde kalp enfarktüsü gibi akut bir olaydan sonra solunum/kalp çevriminin durması halinde, doğru ilk müdahaleyle bir insanın hayatının kurtarılabilmesi için sadece üç ile dört dakikalık bir süre vardır. Normal şartlarda bu kısa zaman dilimi içerisinde olay yerine doktor gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle yaşam mı ölüm mü sorusunun cevabını, olaya ilk müdahale edenler tarafından alınan ilk yardım önlemlerinin kalitesi belirler.

Solunumun Durması ve Suni Solunum

Çocuklarda aşağıdaki özelliklere dikkat edilmelidir.

Suni Solunum

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

  • Akut solunum-kalp-kan dolaşımı durması vakaları genellikle ciddi kazalardan sonra görülür.Bu durumda o ana dek kalbi ve akciğerleri sapasağlam olan bir çocuğun hayata döndürülmesi söz konusudur. Oysa bir kalp enfarktüsü sonrasında yapılan re animasyonda ciddi hasar görmüş bir kalbin atması tekrar sağlanacaktır. Bundan şu sonucu çıkarabiliriz: çocuklarda doğru zamanda yapılan hayata döndürme müdahalesi, yetişkinlere oranla daha başarılı sonuçlar verir.
  • Ancak bir çocuğu hayata döndürecek ilk müdahalenin işi kolay değildir. Örneğin yetişkinler için uygun olan kalp masajı , iki yaşında bir çocuk üzerinde uygulanmaya kalkışılırsa, ağır iç organ yaralanmalarına sebep olabilir veya aynı çocuğa yetişkinlere uygulanan suni solunum uygulanırsa, akciğerler ve midede aşırı gaz oluşur ve bu durum kısmen ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın