Spor

Tarihten Günümüze, Atıcılık Ve Atış Sporu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

atıcılık ve atış sporu tarihçesi
flintlock

Atıcılık ve Atış Sporu‘nun tarihçesinden bahsedeceğimiz bu makalede umarız sorularınıza bir nebzede olsa ışık tutabiliriz;

 • Ateşli silahlar ilk icat edildiğinde çok ağır ve taşıması güçtü. Bu silahları çalıştırmak için genelde iki el hatta iki kişi kullanılmakta idi. Zaman içerisindeki gelişmelerle silahlar küçüldü ve tek elle kullanılabilen silahlar geliştirildi ve tabanca ( pistol ) olarak adlandırıldı.
 • Tarihçiler “Pistol” (tabanca) isminin nereden geldiği hakkında tam bir bilgiye sahip değiller aslında. Ancak bu ismin İtalya’da bulunan, 15 ve 16.yüzyıllarda küçük silahlar üreten “Pistoia” kasabasından geldiğine inanılmaktadır. Silahın tarihçesi aynı zamanda barutun tutuşma tarihini de yansıtır. Bu tutuşma türü daha çok 15. yüzyılda kullanılmıştır ve “Matchlock” ( Fitilli Tüfek) olarak adlandırılmaktadır.
atıcılık ve atış sporu tarihçesi

matchlock

 • Yanan bir parça tahtanın veya fitilin ateşlenmesi ve bu alevlerin baruta dokunması neticesinde silah ateşlenmiş olur.
 • 16. yüzyılda, Alman silah icatçıları “Wheellock” veya “Flintlock” (piştov) olarak adlandırılan, çakmak taşı ile çalışan silahı geliştirmişlerdir.Bu icat 1800’lü yılların sonuna kadar geliştirilen silahların da temelini oluşturmuştur. Bugün dahi bu teknik atıcılık sporlarında kullanılmaya devam etmektedir.

Atıcılık ve Atış Sporu Tarihçesi

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bir sonraki aşama olan “Percussion Cap” (tüfek kapsülü)’nün gelişimidir. Söz konusu kapsül bir miktar barut içermekte ve tetik hareketi ile yanan fitil barutu dolayısıyla silahı ateşlemekte idi. Bu teknikte 1860’lı yılların sonuna kadar kullanılmıştır.

atıcılık ve atış sporu tarihçesi

flintlock

 • 1836 yılında Samuel Colt ilk kez birden fazla mermi atan toplu bir silah geliştirdi. “Revolver” adı verilen bu silah, silindir şeklinde bir hazne ile kapsülleri içeriyordu. Bu silah uzun yıllar Amerikan Ordusu tarafından kullanılmakla beraber Western Filmlerinde de en çok kullanılan model olmuş ve “Kovboy Tabancası” ismi ile anılır olmuştu.
 • Bir diğer ünlü silah üreticisi John Browning ise 1800’lerin sonuna doğru kendi silahını geliştirmiştir. En önemli icadı kendi kendisine namluya mermi süren şarjör tekniğidir.Daha sonra da otomatik ve yarı otomatik modelleri üretilmiştir.
Atıcılık ve Atış Sporu Tarihçesi

Samuel Colt

Atıcılık ve atış sporu hakkında bilinmesi gerekenlerden  biride;

 • Anlatılan silahlar arasında en tanınmış ve en ünlü model  Colt 1911‘dir. Bu silah yıllarca Amerikan Ordusu tarafından kullanılmıştır.
 • 18.yüzyılda geliştirilen başka en önemli silah da makineli tüfek olmuştur.19. yüzyılda tüfek,tabanca ve top tasarımında önemli ilerlemeler sağlandı. Kama düzenekli tüfek,mavzer,yivli tüfek, direyse tüfeği ve Revolver 19.yüzyılda geliştirildi. Roket silahlarının kullanımına ilişkin ilk çalışmalar ise 19.yüzyılın sonunda başladı. 20. yüzyılın başlarında tırmanan savaş tehlikesi ile birlikte, Avrupa ülkeleri yeni silahlar geliştirmeye yönelik çalışmalarını hızlandırdılar.
 • Bu çalışmalar sonucunda tüfek ve topların menzilleri ve isabet oranları da arttırılmış oldu. Daha dayanıklı top ve tüfek namluları yapıldı. Geri tepmeyi önleyici sistemler ve daha çağdaş kama düzenekleri geliştirildi. Zırh ve Beton delici tüfekler de bu dönemde ortaya çıktı.
 • I.Dünya Savaşı sırasında yeniden mermi doldurma sorununun çözülmesiyle çok daha pratik tüfekler yapıldı. Boyu arttırılmış mermiler,metal fişekler ve dumansız barut kullanımıyla bu tüfeklerin duyarlılık, menzil ve isabet gücü daha da arttı. Pek çok ordu çok sayıda mermi atışına olanak sağlayan ateşli silahları benimsedi. Hafif silahların yanında geri tepme ya da gaz basıncı yöntemiyle çalışan otomatik silahlar kullanılmaya başlandı.
 • I.Dünya Savaşı’nda havalı silahların öneminin ortaya çıkması savaş sonrası yıllarda bu konuyla ilgili çalışmaların hızlandırılmasını sağladı. Uçaklardan atılabilen yeni bombalar ve uçaklara yerleştirilen makineli tüfeklerin yanı sıra ilk uçak savar topları da geliştirildi.
 • Silah üretim yöntem ve tekniklerinin geliştirilmesi, bunun sonucu olarak da modern ve vurucu gücü çok yüksek silahların yapılması özellikle 1970’li yıllardan sonra orduların büyük bir hızla silahlanmalarına yol açtı.
  Yazımızda bahsettiğimiz Atıcılık ve atış sporu ile ilgili; verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı üzere silahlar günümüze kadar hızlı bir gelişme göstermiş ve bugünkü teknolojik gelişmeye ulaşmıştır. Bugün silah sanayi, dünyada en önemli sanayi dallarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Havalı Silahlar’ın Kısa Tarihçesi

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın

3 Yorumlar