Hesaplayıcılar

Temel metabolizma kalori yakma oranı hesaplama tablosu

Temel metabolizma kalori yakma oranı

Temel metabolizma kalori yakma oranı  nedir ? (Basal Metabolic Rate ) yalnızca metabolizmanız tarafından yakılabilen kalori oranını ifade eder. Yani bir gününüzü hiçbir şey yapmadan, sadece yatarak geçirseniz bile, yakabileceğiniz kalori miktarı temel metabolizma kalori yakma oranı olarak ifade edilir.  Temel metabolizma kalori yakma oranı miktarını anlatırken karşımıza iki ayrı konu çıkmakta “günlük kalori ihtiyacı”ve “kalori” gibi . Temel metabolizmada kalori yakma oranı hesaplamaya geçmeden önce bu iki konuyu ele alalım isterseniz.

Kalori nedir, nasıl hesaplanmalıdır ?

Kalori; bir gram suyun ısısını bir derece arttırabilmek için gerekli olan enerji miktarına denir. İnsanların, hayatlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için kalori almaya ihtiyaçları vardır. Bu kalori ihtiyacı, insandan insana elbette farklılık göstermektedir. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu kalori miktarları, kişilerin hacmine, kilosuna ve  sağlık durumuna göre farklılık göstermektedir.

Günlük kalori ihtiyacı kaçtır, nasıl hesaplanabilir ?

Günlük kalori ihtiyacı; kişilerin kilo almadan ya da kilo vermeden, tüm metabolizmasından ve fiziksel aktivitelerinden kaynaklanan kalori kaybını karşılayacak kalori miktarıdır. Günlük kalori ihtiyacı, insanların boy, kilo, cinsiyet, yaş ve fiziksel aktivite durumuna göre farklılık göstermektedir demiştik. İnsan bedeni tarafından gün içinde tüketilen kalori ise kendi içinde üçe ayrılır:

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

  • Bazal Metabolizma tarafından tüketilen kalori miktarı,
  • Fiziksel aktivite sonucu tüketilen kalori miktarı,
  • Besin sindirimi sonucu harcanan kalori miktarı.

Temel metabolizma kalori yakma oranı hesaplama tablosu

Kadın Erkek

Bu üç faktörü ayrı ayrı değerlendirecek olursak:

Metabolizma sonucu harcanan kalori: Vücudumuzun, hayatsal fonksiyonlarına devam etmesi için gerekli olan enerji miktarıdır. Bir insanın günlük aldığı toplam kalorinin takriben %60 ila %70’i Bazal Metabolizma sonucu harcanmaktadır. Harcanan bu kaloriler, solunum, kalp atışı, vücut ısısının korunması gibi hayatsal faaliyetler için harcanmaktadır.

Fiziksel aktivite sonucu harcanan kalori: İnsanların gün içinde yaptıkları fiziksel aktiviteler sonucu yakılan enerji miktarıdır. İnsanların yaşam tarzına ve spor yapmalarına bağlı olarak insandan insana farklılık gösterir.

Besin sindirimi sonucu harcanan kalori: İnsanlar kalori ihtiyaçlarını besin sindirimi yoluyla alırlar. Fakat kalori aldıkları besinleri sindirebilmek için de bir miktar kalori yakmak zorunda kalırız. İşte bu besinleri sindirebilmek için harcanan kalori miktarıdır.

Temel metabolizma kalori yakma oranınızı formülle de hesaplayabilirsiniz

Kalori ve günlük kalori ihtiyacımızdan bahsettikten sonra, gelelim temel metabolizma kalori yakma oranı hesaplamaya. Temel metabolizma kalori yakma oranınızı aşağıdaki formüller yardımıyla kolaylıkla bulabilirsiniz:

  • Erkekler için temel metabolizma kalori yakma oranı = 10 x kilo (kg) + 6.25 x boy (cm) – 5 x yaş(yıl) + 5
  • Kadınlar için temel metabolizma kalori yakma oranı = 10 x kilo (kg) + 6.25 x boy (cm) – 5 x yaş(yıl) + 161

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın