Nasıl Yapılır ?

Tığ İşi Lavanta Motifi Yapılışı

Tığ İşi Lavanta Motifi Yapılışı

Tığ İşi Lavanta Motifi Yapılışı

Selam arkadaşlar eskiye dönüşün günümüze en iyi yansıması modada yaşanıyor. Örgüler tekrar hayatımıza girdi. Örgü örmek keyifli olduğu kadar bir o kadarda dinlendirici bir etkinlik. Örgü örmede önemli olan teknikleri kavramaktır. Tığ işlerinde temel teknikler ile tüm modelleri yapabilirsiniz. Bunlar zincir, sık iğne, yarım trabzan, ikli trabzan, üçlü trabzan neredeyse tamamı bu temel teknikler üzerine kuruludur. Bu yazımızda tığ işi lavanta motifin yapılışını ele alacağız. Aşağıdaki videodan yapılışını de görebileceksiniz. Bu motifi battaniye, kırlent, çanta süslemelerinde kullanabilirsiniz. Ben size küçük bir ölçü gösteriyorum siz alt zincirini ne kadar uzun tutarsanız o kadar büyük bir motif elde edersiniz.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tığ İşi Lavanta Motifi Yapılışı

Videoda sayılar yok şimdi size yapılış ayrıntılarını vereceğim. Kullanacağınız ip orta kalınlıkta ve tülermeyen bir ip olmalıdır. Ben bu çalışmamda pamuklu bir ip kullandım ve 3 numara tığ ile çalıştım. Siz de elinizin ayarına göre doğru tığ seçimini yaparsanız düzgün motiflere sahip olabilirsiniz.

Öncelikle yeşil bir ip ile 30 zincir çekip başlıyoruz. Zincirin bitiminde geriye dönüp 15 tane sık iğne dolduruyoruz. İpimizi kopartıyoruz. Çiçeğimizin gövdesini bu kısım oluşturacak çiçekleri bu zincirin etrafına yapacağız.

Zincirimizin tepe noktasından renkli ipimizi bir sık iğne ile geçiriyoruz. 3 zincir çekip 2 tane 2’li trabzan yapıyoruz ve bir sık iğne ile kapatıyoruz. Zinciri viodeoda da göreceğiniz gibi çeviriyoruz ve karşı çaprazına tekrar bir sık iğne 2 tane ikili trabzan ve bir sık iğne ile kapatıyoruz bu şekilde yeşil ipte yaptığımız sık iğnelerin sonuna kadar aynı işlemi devam ettiriyoruz. İpi kopartıyoruz ve hem renkli ipimizi hemde yeşil ipimizi daha ince bir tığ yardımı ile gizliyoruz. Hepsi bu kadar. Bu motif ile dilediğiniz kadar sayı ve ebatta lavantalar yapıp kocaman bir buket sahibi olabilirsiniz. Kurdele, jüt ip, pamuk dantel gibi malzemeler ile çiçeklerini süsleyebilirsiniz. Bu motifte dikat etmeniz gereken husuz her motifin birbirini tekrarında çapraz gelmesidir. Ancak bu şekilde lavantalarınız doğal bir görünüme kavuşur. İp olarak bambu ip kullanırsanız modeldeki zincir sayılarını bir arttırıp trabzan dolgusunu da bir arttırmalısınız.

Örgüleri  paylaşmaya devam edeceğiz. İnstagram hesabı: /orgucuana/

Daha fazlası için Facebook fan sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın

1 Yorum