Spor

Toplumda Silah Bilgisi Ve Atış Kültürü

Atış Kültürü

Günümüzde Tabanca ve Atış Kültürünün Önemi

Toplumda Atış Kültürü nün Bilinçlendirilmesi:

Toplumda silah bilgisi ve atış kültürü hakkında yazmış olduğumuz bu makale eminim birçoğumuza ışık tutacak bir kaynak olacaktır. Türk Milleti’nde silaha karşı olan tutku hiçbir zaman sönmemiş aksine giderek artmıştır.Çocukluktan itibaren bu soğuk demir parçasına gelen ilginin nedenleri kişilere göre farklılık göstermektedir. Tabancaya olan düşkünlük halkımızın bir bölümünde de tutku halindedir.

Türk Milleti’nde silaha karşı olan tutku hiçbir zaman sönmemiş aksine giderek artmıştır;

  • İhtiyaçları olmadığı halde yanlarından tabancayı eksik etmezler. Tabanca sahibine psikolojik bir güç verir. Bunun dışında taşıyana günlük hayatta şahsi emniyet güvencesi kazandırdığı gibi aşırı derecede güven duygusu verdiği de bilinmektedir. nede diğer silahlara göre hafif şahlanması fazla, namlusu kısa ve zor nişan alınması nedenleri ile atış hassasiyeti yüksek bir silahtır. Atış ve nişancılık eğitimleri ile bu hassasiyeti ortadan kaldırmak hiç de güç değildir.
  • Toplumumuzun bireylerinde silah bulundurma gereksinimi hızla artmaktadır. Tabanca taşımak veya bulundurmak kimilerine göre merak, kimilerine göre heves, kimilerine göreyse ihtiyaç olsa da; tabanca çok tehlikeli bir oyuncaktır. Yapılan en küçük bir hata hem kullanıcıya hem de çevresindekilere çok büyük zarar verir ki, hatta bazen insan hayatının kaybedilmesine dahi neden olabilir. O halde unutulmaması gereken en önemli husus; en iyi atıcı emniyet kurallarını bilen ve uygulayan atıcıdır.

Atış Kültürü

“Silah bilgisi ve önemi günümüzde bazı tüketim malzemeleri lüks olmaktan çıkmış, modern toplumun günlük yaşamında gerekli ihtiyaç malzemeleri arasında yerini almıştır.” İşte tabanca da bunlardan birisidir.

  • Çeşitli görev ve meslek sahiplerinin kendi konularını ilgilendiren bilgilerin tamamını eksiksiz ve mükemmel olarak bilmemeleri başlangıçta kısmen hoş görülebilir. Bu konulardaki bilgi ve tecrübe eksikliği zaman içerisinde gecikmeli de olsa giderilebilir ve bu bilgi eksikliğinden dolayı yapacakları hataları telafi ve tamir etmeleri mümkündür. Ancak silah ile ilgili tecrübe ve bilgi eksikliğinden dolayı yapılacak hataların sonradan düzeltilmesi mümkün değildir.
  • Çünkü sonuçları yaralama ve ölüm ile bitmektedir. Tüm tehlikelere karşın yıllar boyu insanlar bu tehlikeli aleti kullanmak, taşımak ve bulundurmaktan vazgeçmemişlerdir. Mademki günümüzde vazgeçilemez bir araç durumuna gelmiştir o halde amaca en uygun şekilde kullanılması, tanınması ve gerekli bilgi ve becerilerin de kazanılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Tabancaların üretim amacı yakın mesafelerde etkili atış yapmaktır.
  • Tabancalar normalde 20-30 metrelik bir mesafe içerisinde kullanılırlar. Keskin nişancıların bile sıradan bir tabanca ile isabet kaydedeceği mesafe 60-70 metredir. Bundan uzak mesafelerdeki hedefleri vurabilmek için özel, spor amaçlı tabancalara ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Tabanca taşınsa da bulundurulsa da bir insana namlu doğrultmanın geçerli kabul edilebilecek tek nedeni, sizin ya da koruduğunuz bir kişinin hayatının tehlikeye girmesidir. Diğer hallerde ise değeri ne olursa olsun hiçbir mal hatta para insan hayatından ve sizin hapiste geçireceğiniz yıllardan daha değerli değildir.

Makalemizi Beğendiyseniz Benzer Konular İçin TIKLAYINIZ

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın