Genel

Tükenmez Kalemler Nasıl Dolma Kalemin Yerine Geçti?


Tükenmez Kalemler ve Dolma Kaleme Göre Üstünlükleri?

Dolma kalemlerin pabucunu dama attıran tükenmez kalemler hayatımızın önemli yazı araçlarından biri halini almıştır. Her ne kadar adi gibi tükenmez olmasalar da tükenmez kalemlere “tükenmez” denmesinin nedeni, onlarla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir.
Tükenmez Kalemler

 

Tükenmez Kalemi Kim Buldu?

  • Tükenmez kalemin ilk modeli 1880’li yıllarda ortaya çıktı. Amerikalı derici John Loud hayvan derilerini işaretlemek için yuvarlak top uçlu bir kalem yapıp bunun patentini aldı. Yalnız bu modelin üretimi o zamanlar gerçekleşmedi; çünkü o yılların teknik imkanları seri şekilde imalata elverişli değildi, aynı zamanda hem uzun süre dayanabilecek hem de çıkış deliğini tıkamayacak yoğunlukta bir mürekkep de yoktu.
  • Yaklaşık 50 yıl sonra, 1938 yılında, Macar heykeltıraş ve gazeteci Lasalo Biro kalemin daha gelişmiş bir modelini tasarladı. Biro, o yıllarda Budapeşte’de hükumet tarafından finanse edilen bir dergi çıkarıyordu. Bir gün, derginin basıldığı matbaaya gittiğinde çabuk kuruyan mürekkeplerin insanlığa sağlayacağı yararları düşündü ve ilk tükenmez kalem prototipini geliştirdi. Biro, bu keşfinin üzerinde daha çok çalışmak istiyordu; fakat ülkesinde Nazi baskılarının tırmanması sonucu Paris’e kaçmak zorunda kaldı. Oradan da 1940 yılında Arjantin’e geçti.
  • Lasalo Biro, tükenmez kalemi bir türlü kafasından çıkarıp atamıyordu. En sonunda çalışmalarının meyvesini aldı.10 Haziran 1943 tarihinde “mürekkep damlatmayan” bir kalemin patentini kendi adına tescil ettirmeyi başardı. O sırada Henry Martin adında bir İngiliz, hükumeti adına bazı çalışmalar yapmak üzere Arjantin’e gelmişti. Henry Martin, bir rastlantı sonucu Biro ile karşılaştı ve buluşuna hayran kaldı.
  • Büyük yüksekliklerde çeşitli hesaplar yapmak zorunda kalan havacıların dolma kalem kullanırken ne kadar fazla sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını çok iyi biliyordu. Bu yeni kalem, sıkıntıların sonu demekti; çünkü çeşitli yüksekliklerde hava basıncının değişiminden etkilenmesi söz konusu değildi. Derhâl kalemin İngiltere haklarını satın aldı ve Reading yakınlarındaki terk edilmiş bir hangarda İngiliz Hava Kuvvetleri için tükenmez kalem imal etmeye başladı. Yanında çalışan 17 kız, ilk bir yıl içinde otuz bin kalem üretmeyi başardı ve bunların hepsi satıldı.

Tükenmez kalemlerin dolma kalemlere göre üstün özellikleri :

• Doldurmak için mürekkep şişesine ihtiyaç yoktur. Tükenmez kalemin mürekkebi kendisine uzun süre yeter.
• Mürekkebi bittiğinde yeni bir tüp takarsınız olur biter.
• Az bir sürtünmeyle daha çabuk hareket eder ve kolay yazılır.
• Basınç değişikliklerinden etkilenmediği için uçak yolculuklarında kullanılabilir.
• Mürekkep, uca sürekli ve düzgün olarak geldiğinden dolgun, temiz ve lekesiz bir yazı imkânı tanır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Su Altında Yazabilen İlk Kalem…

  • Biro patenti altında halka satışı yapılan ilk tükenmez kalemlerse 1945 yılı başlarında Buenos Aires’te Eterpen şirketleri tarafından piyasaya sürüldü. Birleşik Amerikalı bir iş adamı da bu büyük buluşun ABD’ye aktarılması için kolları sıvadı. “Su altında yazabilen ilk kalem” olarak reklam edilen tükenmezler, ABD’de umulanın da ötesinde ilgi gördü. Tükenmez kalemler 29 Ekim 1945 günü New York’ta Gimbel’s mağazalarında tanesi 12,5 dolardan satışa sunuldu ve akşama kadar tam on bin adet satıldı.

Tükenmez Kalemler

  • Tükenmez kalem mürekkep dolu bir tüple (genellikle ince plastik bir tüp) bunun ucuna monte edilmiş bilyeden oluşur. Bilye, kalemin ucundaki sokete sıkıca oturmuştur. Bilye sadece kâğıdın üstüne akacak kadar mürekkebin akmasına izin verir.
  • Tükenmez kalem kâğıt üstünde hareket ettikçe bilye yuvası içinde döner. Bu dönmeyle tüpten aldığı mürekkebi kâğıdın üstüne taşır. Böylelikle istediğimizi yazmış ya da çizmiş oluruz. Tükenmez kalemin mürekkebi, dolma kalem mürekkebinden farklıdır. Daha kıvamlı bir mürekkeptir. Boyama gücünü artırıcı, kayganlaştırıcı, koyulaştırıcı ve kurutucu maddelerle takviye edilerek imal edilmiştir.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın