Genel

Tüketici hakları mahkemesine nasıl başvurulur?


Tüketici hakları mahkemesine nasıl başvurulur? Tüketici olarak aldığımız ürün yada hizmet karşılığında sahip olduğumuz belgeleri düzenli olarak saklamalıyız. Fiş, makbuz, garanti belgesi gibi. Tüketicinin aldığı malın kusurlu diğer bir adı ile ayıplı mal olması durumunda bazı hakları da doğar.

Tüketici Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Kişi öncelikle aldığı ürünü belgeleri ile firmaya iletmelidir. Kusurun giderilmesini veya ürünün değişimini talep edebilir. Tüketici Hakları Mahkemesine başvuru yapmadan önce firma yetkililerinden isteyebileceğiniz haklardan bazıları; ürünün yenisi ile değişimi, üründeki ayıbın giderilmesi veya kusurlu malın kusuru kadar değerinin düşülerek para iadesinde bulunulmasını isteyebilirsiniz. Firmadan konu ile ilgili olumlu dönüş almamanız durumunda diğer bir aşamaya geçebilirsiniz.

Tüketici Hakları Mahkemesine Başvurmada izlenecek adımlar

İlk önce bulunduğunuz ile ait Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne giderek başvuru limit sınırını öğrenmelisiniz. İl bazında farklılık gören bu limitin önemi örneğin sınır 3000 TL ise ve siz 3500 TL’ lik aldığınız bir malda kusur olduğu ve de firma yetkililerin herhangi bir sorumluluk almadığı konusunda başvuru yaparsanız, hakem heyeti tarafından isteğiniz hemen işleme alınır  ve bir dilekçe ile hakem heyetinden dava açabilirsiniz.
Eğer ki aldığınız mal hakem heyetinin belirlediği limitin altında ise Tüketici Hakları Mahkemesine başvurarak  tüketici haklarınızın korunmasını talep edersiniz. Hakem Heyetinden çıkan karar  lehinize olur ise firma mahkemenin müsaade ettiği gün zarfında  size ödeme yapmak ya da malınızı yenisi ile değiştirmek zorundadır. Aksi takdirde İcra Müdürlüğü’ne giderek başvuruda bulunabilir icra takibi başlatabilirsiniz. Mahkemeden aleyhinize bir sonuç çıkarsa  15 gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz dilekçesi verip karara itiraz edersiniz. İtiraz sonrasında verilen karar kati karardır ve değişmesi mümkün değildir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tüketici Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Tüketici Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Tüketici Hakları Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Başvuru esnasında herhangi bir ücret ödemezsiniz. Başvuru yaparken dilekçenize ek bulunması gerekenler ise; mal veya hizmetin faturası, garanti belgesi, firma ile görüşmenizde geçen dialogu özetleyen bir yazı da bulunursa daha kolay olacaktır.
Bir malı satın aldıktan sonra ayıplı olduğunu fark ederseniz; satın aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde sahip olduğunuz haklar aşağıdaki gibidir,

 

  • Ayıplı, kusurlu malın değişimi,
  • Ödediğiniz bedelin tamamının iadesi,
  • Ayıbın mal üzerindeki değer kaybı kadar bedelin indiriminin yapılması,
  • Ücret ödemeksizin tamirinin talebi,
  • Eğer ki malın kusuru gizli veya hile ile gizlenmişse, hakkınız 2 yıldır.
  • Size zorluk çıkaran, yardımcı olmayan satıcı veya temsilciye, hakem heyetine gideceğinizi söylemeniz etkili olacaktır.

 

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip ediniz.

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın