Hesaplayıcılar

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama, konulu yazımıza Uzmanalan ekibi olarak öncelikle tüp bebek tedavisini anlatarak başlamak istedik. Her şeyden bilinmelidir ki tüp bebek, bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi, erkek ve kadından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi işlemine denir. Çeşitli sebeplerle, normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi yöntemlerinin başında tüp bebek tedavisi gelmektedir. Bu tedavide, erkek ve kadından alınan yumurta ve spermler, vücut sıcaklığında ve döllenmeye uygun bir ortamda 48 saat bekletilmektedir.

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama

Son adetin başladığı tarihe göre
Tarihi girin:
Yumurta toplama tarihine göre
Embriyo transfer tarihine göre
Blastokist transfer tarihine göre
 
×

Tahmini doğum tarihiniz:

Gebelik haftanız:

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tekrar Hesaplamak İçin Tıklayın

Bu sürenin sonunda, spermler tarafından döllenmiş yumurta yani embriyo (cenin) olarak adlandırılır. Bu embriyo uygun bir transfer işlemi ile kadın rahmine yerleştirilmektedir. Embriyonun rahim ağzından rahme yerleştirilmesine ise embriyo transferi adı verilir. Embriyo transferinden sonra, kadınların yaklaşık %50’si hamile kalabilir. Ancak bu hamileliklerin bazıları düşükle sonlanabilmektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerin yaklaşık %40’ı çocuk sahibi olmaktadır. Son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon yöntemiyle, menisinde çok az sperm bulunan erkekler de bile üstün başarı sağlanarak çocuk sahibi olmaları sağlanmaktadır.

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama, klasik yöntemde ve mikroenjeksiyon yönteminde aslında aynıdır. Normal gebeliklerde doğum tarihi hesaplanırken başlangıç olarak son adet tarihi dikkate alınırken, tüp bebek yönteminde embriyonun transfer tarihi dikkate alınmalıdır. Embriyonun transfer tarihi hamileliğin başlangıç tarihi olarak kabul edilmez elbette !

Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama

Transfer tarihi, gebeliğin ikinci haftasının bittiği gün olarak ele alınır. Bu da demek oluyor ki embriyo transferinden 15 gün sonra, anne adayımız bir aylık hamile olarak kabul edilir. Tüp bebek yöntemiyle hamilelikte neden son adet tarihinin aslında hamilelik başlangıç tarihi olarak kabul edilmemesi aklınızda soru işareti oluşturmuş olabilir. Tüp bebek yönteminde kullanılan ilaçlar sebebiyle son adet tarihi yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle Tüp bebek yöntemiyle gebelikte son adet tarihi dikkate alınmaz. Bundan dolayı, embriyo transfer tarihine göre yapılan hesaplamalarla daha doğru sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Tüp Bebek Doğum Tarihi Hesaplama Yöntemi Nasıldır?

Embriyonun transfer tarihinin hamileliğin ikinci haftasının son günü olarak kabul edildiğinden bahsetmiştik. Bu bilgi ışığında, tahmini doğum tarihi hesaplama normal gebeliklerdeki gibi hesaplanabilir. Örnek vermek gerekirse, 24 Kasım tarihinde embriyo transfer ettiren bir anne adayının tahmini doğum tarihini gelin beraber hesaplayalım. 24 Kasım tarihinde transfer gerçekleştiğine göre, 24 Kasımdan iki hafta öncesi, yani 10 Kasım gebelik başlangıç tarihi olarak kabul edilir. 10 Kasım tarihinden üç ay geri gidip bulduğumuz tarihe yedi gün eklersek tahmini doğum tarihine ulaşmış oluruz. Sonuç olarak 17 Ağustos tarihi tahmini doğum tarihidir.

Hamilelik öncesi cinsiyet hesaplama

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın