Sağlık

Tüp Bebek Tedavisi


 Tüp Bebek Tedavisi ve Tüp Bebek Uygulama Yöntemleri

Tüp bebek tedavisi,doğal tedavi yöntemleriyle hamile kalmak isteyen fakat bu durumun olumsuz olması üzerine konulan kısırlık teşhisi ile birlikte eşlerin başvurmuş oldukları yöntemlerden biridir.Tüp bebek tedavilerinde geçmişe oranla başarıları her yıl artış göstermektedir ve her yıl çiftler bu tedavi yöntemlerinden yararlanarak mutlu bir şekilde çocuk sahibi olabiliyorlar
Daha önce yumurtalık yollarında problem olan bayanlarda tüp bebek tedavisi yöntemi uygulanarak,bütün kısırlık problemlerinin önüne geçmiştir.Kanallarda hasar varsa uygulanır.
Erkeklerin spermlerinde problem varsa Tüp bebek tedavisi uygulanarak bu sorun çözüme kavuşur.
Yaşı ilerlemiş olan çiftlerde tüp bebek tedavisi önerilir.
Bu gibi hastalıklarda Tüp bebek yöntemi uygulanarak bir çok çiftin sorunu bu çözüm yolu sayesinde giderilmiştir.
Hafif ilerleyen endometriozis
Azda olsa sperm sorunu olan erkekler
Polistik over gibi ve türleri olan yumurtlama problemleri
Ovilasyon
Bu ve çeşitli olan hastalıklarda aşılama tedavisi uygulanarak kısır olan hastalarda gebe olması sağlanmıştır.Aşılama yöntemi ise en fazla 6 sefer uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.
Aşılama yönteminde ilk 3 seferde olumlu olma şansı fazladır.Fakat 3 sefer aşılama yöntemi uygulanırken hala başarılı olunmamışsa ihtimaller azaldığı için tüp bebek tedavi yöntemine başlanılması tercih edilir.Aşılamada özellikle ilk 3 denemede başarı şansı yüksek olur.
Ayrıca polistik over problemi olan bayanlarda aşılama yöntemi ile çok kez deneme sırasında başarı olabilir.

Her tedavinin bir yan etkisi olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de zararlı bir etkisi vardır. yan etkisi olabiliyor.Örneğin; stres her hastalığın düşmanı olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de zararlı bir etkisi bulunmaktadır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

 Tüp Bebek Tedavisi ve Tüp Bebek Uygulama Yöntemleri

Tüp Bebek Tedavisi ve Stres
Tüp bebek tedavisi yöntemine karar veren çiftlerin büyük bir stres altında oldukları gözlemleniyor.Geçmiş dönemlerle kıyaslama yapıldığında eşlerin çözüm yolu ve sıkıntıların çözüleceğini istemesi üzerine istem dışı strese maruz kalabiliyorlar.Genel olarak stres nedenleri;
Doğal olarak hamile kalamamak,
Kısırlık gibi problemlerinden kaynaklanan ve toplumda tarafından baskı yapılması,
Kısırlık teşhisi konulmuş ve bunun üzerine bir çok tedavi yöntemlerinin denenmesiyle birlikte başarı elde edilememesi.
Tüp bebek tedavisi yöntemlerine toplumca olumsuz bakış açısına sahip olma
Eşlerin birbirlerini suçlaması ve eleştirmesi
Kısırlık problemini kadından veya erkekten kaynaklı yani bireysel bir sorun haline getirmek.
Çocuk sahibi olmak için denenen tedavi yöntemlerinin maddi yükümlülüğü
Tüp bebek tedavisinde hormon tedavi yöntemlerinin etkenleri
Tüp bebek tedavisi için başvurulan doktorun yetersiz konuşması sonucu oluşan kuşkular
Tüp bebek tedavisi için olumsuz ve başarısız bir sonuç olacağı endişesi
Bu gibi problemler,endişeler,kaygılar ve kuşkular tüp bebek tedavisi uygulaması esnasında çiftleri stres altına alabiliyor. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce tedavi yöntemleri araştırılmalı ve çiftler kendilerini stres gibi psikolojik rahatsızlıklardan arındırmalıdır.

Tüp Bebek Nasıl Uygulanır?
Tüp bebek tedavi yöntemlerini deneyerek fakat her seferinde başarı olamayan çiftlere soruna dair nedenleri saptayıp,buna göre bir tedavi şekli uygulanması tercih edilmelidir. Tüp bebek yöntemi uygulandığı halde hala başarılı bir sonuç elde edilemiyorsa histeroskop isimli alet ile rahim içinin incelenip doğuştan gelen bir hastalığının olup olmamasının belirlenmesidir.Bu cihazla, aynı zamanda rahimde yapışkanlık,tüplerin kontrolü yada tıkanıklığını yani hidrosalpinks denilen durumlarda belirlenir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Tüp Bebek Uygulama Yöntemleri

Tüp bebek tedavisi uygulanırken en çok etkileyen faktörlerden biri spermlerin işlevidir.Fakat daha da etki yaratan yumurtadır.Tedavi uygulama sırasında yumurtalara etkileşim yapılır.Kişiden kiye değişmekle birlikte bazı hastalara fazla uyarılma yapılır. Yaklaşık hastalardan bazen 15 yumurta alınırken bazı kişilerde 70’i bulabilmektedir.Bu işlem olumlu görünse de vücutta su salınmasına neden olur
Bu sorunlardan dolayı hastaların karın bölgesinde şişkinliğe sebep olabilir. Bu durum ileride böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilmektedir. Bazen tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyenler için bir şans olarak görünse dahi ileri ki süreçte ciddi sağlık sıkıntılarına işaret eder.Bu yüzden risk oluşturabilecek hastalar tespit edilip ona göre ilaç dozlarının artışı yada azalması belirlenmelidir. Tüp bebek tedavisi düşünen çiftlerin olduğundan fazla proteinli gıdalar tercih etmesi gerekir. Dolayısıyla vücutta fazla protein olduğu zaman su damarların iç bölgesinde yer alır ve kolay kolay çıkamaz.
Başarısız Sonuçlar
Tüp bebek tedavisi uygulanan hastaların tekrar denenmiş olmasına rağmen başarı elde edememiş çiftlerin umudunu kaybetmemesi gerekir.Günümüzde sürekli gelişme gösteren teknoloji ve çözümler sayesinde hastaların hamile kalma olasılığı mümkündür.Tüp bebek tedavisi düşünen çiftler,ne kadar genç yaşta bu tedavi yöntemini düşünürse o kadar olumlu sonuç alma şansı fazla olur.Yaşı genç olmayan ve ilerleyen bayanlarda hem yumurta kalitesi düşer hem de şansı azalır.
Tüp bebek riskleri
Gebelikte doğum yaklaşık % 94, ikiz olarak %85 üçüz de ise %59 oranına kadar düşme gösterebilir.yani üçüz bebeklere hamile olan bir bayan % 40 oranında bebeklerini düşürebilir.Diğer bir ihtimal ise gebe olan hastalar erken doğum yapma ihtimalleri vardır. Bu sorunları engelleyebilmek için embriyo sayısının azaltılması ve kısıtlanması gerekir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE UYGULAMASININ ANNE SAĞLIĞINA ETKİSİ

Tüp bebek tedavisi hakkında düşünme aşamasında olan eşler, tüp bebek hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmak ister.

Hamile kalamama konusunda endişeli olan ve aynı zamanda annelik duygusunu yaşamak isteyen anne adayları, tüp bebek tedavi yöntemlerinin sağlık sorunları için tehdit unsuru mu, riski var mı gibi konuları araştırmak isteyip merak ederler. Daha sonra tüp bebek konusunda eşler kendilerini yeterli hissetmek ve endişelerini gidermek adına bilgi edinirler.
Tüp bebek düşünen çiftlerin tedavi sırasında oluşacağı en büyük tehlike; kilo alması, karının genişlemesi, karın bölgesinde ağrı, ayrıca yumurtalıklarda büyümenin olması gibi teşhis konulan ve çok sık olmayan bir tedavi uygulanan çok etkili sendromdur. Diğer bir adı ise OHSS’dir. Açılımı ise; Tüp bebek tedavisinin yapılmasından sonra çoğul hamilelik olması durumunda, düşük yada erken doğum gibi oluşan risklerdir. Dolayısıyla tüp bebek tedavisini düşünen çiftler için merak konusu olan, anne sağlığını yada bebeğin gelişimi konusunda bir risk oluşturmamaktadır.
Tüp bebek tedavisi uygulanırken kullanılan ilaçlar
Tüp bebek tedavisi yapılma aşamasında tüketilen ilaçlar vücutta olan hormon seviyelerinin yükselmesi ve buna bağlı olarak kısırlık probleminin yok olması amaçlanmıştır. Hormonlar;meme kanseri,yumurtalık gibi bazı önemli yerleri tetikler.Bu kanser çeşitlerini tetikleme amacı taşır.
Diğer bir konu ise; kadının bütün hayatı boyunca hamilelik ve doğum sürelerini yaşamaması ayrıca meme kanseri olma riskini doğuran etkenler arasındadır.

Uzmanından daha fazla bilgilerden anında haberdar olmak için Tıkla

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın