Sağlık

Uyku Bozukluğu ve Tedavisi Nedir

uyku bozukluğu

Uyku Bozukluğu ve Tedavisi Nedir

Uyku Bozukluğu ve Tedavisi Nedir.Uyku bozukluğu nedir konusunu dilimiz döndüğünce sizlere anlatmaya çalışağız. Önce uyku nedir  onu  açıklayalım isterseniz. Uyku = Dış etkenlere uyaranlara karşı bilincin tümden yada bir bölümünün yittiği, tepki güçlerinin zayıfladığı her türlü etkinliğin büyük ölçülerde azaldığı  doğal dinlenme  yöntemine uyku adını veriyoruz..

uyku bozukluğu

Uyku tüm insan ve  hayvanlarda, memeliler de  balıklarda, kuşlarda gözlenen doğal dinlenme biçimleridir. Bütün dünyadaki bu canlılar  dinlenmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. İnsan genelde uykularını almadıkları zaman asabi,gergin,sinirli, agrasif,unutkan, dikkat dağınıklığı sıkca yaşayabilirler.Ayrıca fazla uykuda depresyon gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasından kaynaklanıyor olabilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Genelde uyku bozukluğu insanlarımızda kronik hale gelip büyük sorunlara sepep olabilir malesef. İnsan vucudunda uyku 1/3’nü kapsamaktadır. İnsan vücudunun dinlenmesini beynin birgün öncesindeki depoladığı bilgiyi işlemesini sağlar.Okul çağındaki Çocuklar da  genelde uyku bozukluğu  okuma yazma problem çözmelerinde dikkat dağınıklığı  becerilerini bozuyor ve sağlıklı uyuyanlara göre malesef daha az düşük not alıyorlar.Büyükler  bir kaç gece uykuyu alamamanın sıkıntısı iyi bilirler.

Ama çocuklar daha hassas oldukları için kısa süren uyku psikolojik durumlarını  çok çabuk bozar. Mutlaka çocuklarımızı  uyku saatlerine alıştırmalıyız erken yatırmalıyızki beyinleri dinlensin yatışsın, tabiki  bunlar biz büyükler içinde geçerli. Artık teknoloji çağındayız ve bu  daha çok uykusuz kalma nendenlerinden birisidir, bilgisayar başında uzun saatler oturmak uykusuz kalmakta  uyku bozukluğu sebeplerinden biridir.

uyku bozukluğu

Yeni doğanlar için uyku 16/18  saat, Yetişkinler için en az 4/11 saat  uyku yeterlidir.

Bir insan ihtiyaç duyduğu normal uyku süresi onların  yaş  grubuna gereksinimlerine göre farklılık gösterebilir.

Uyku sorunları genelde sonbaharla  sıklıkla başlar.Sonbaharda vitamin alamayan vücutlar genelde psikolojik sorunlar yaşıyorlar.

Uyku Bozukluğu İçin Bir Uzmana Danışın

Uyku bozukluğu yaşayan bireylerin  mutlaka  uzman bir doktora gitmesi gerekir, zamanla uyku bozuklukları sizi agresif,sinirli unutkan, depresif, huysuz  aksi mutsuz neşesiz negatif biri haline getirebilir. Böyle  uyku bozukluğuyla bir hayat yaşamak istemezsiniz sanırsam  en güzeli  bir doktordan yardım almak tedavi olmaktır ve yaşantımıza çok dikkat etmemiz lazım özellikle uyku saatlerimize.Hayattaki en güzel şey ne deseler uyku derdim.

Sizlere Uyku Bozukluğu ve Tedavisi Nedir nasıl önlemler alınır bunları anlatmaya bilgilendirmeye çalıştık.Uyku bozukluğu ve Tedavisi hakkında bilgi verebildiysek ne mutlu bizlere ve sizlere.

Bir deyimle konumuzu kapatalım  ”az yiyen az uyur,çok yiyen güç uyurmuş”  🙂

Bütün uyku bozukluğu çekenlere şimdiden Geçmiş olsun  nice güzel uykulara…

 

Bizleri facebooktan da takip etmek için Buraya Tıklayarak Facebook fan sayfamızı beğenebilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın