Sağlık

Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir? Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

uykusuzluga iyi gelen bitki caylari

Uykusuzluk nedir ? Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları hangileridir ?  Kısaca tanımlamak gerekirse, uykunun başlamasından ya da uyuduktan sonra uykunun devam etmemesi sorunudur. Kısa dönem çekilen uykusuzluk sorunları stresten kaynaklanmaktadır. Bu sorun uyku getirici ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Uzun süreli uykusuzluklar nedenleri nelerdir ?

 • İlk görülen uykusuzluk genelde, herhangi bir tanımlanmış tıbbi veya fiziksel anormallik söz konusu değildir. Bu tür uykusuzluk sorunları yaşayan kişiler uykuya dalmakta zorlanır ve uyuduktan sonra sık sık uyanır.
 • İkinci uykusuzluk nedeni ise; uykusuzluk tıbbi, fiziki,depresyon, stres ve bir maddeye bağımlılık gibi psikolojik bazı sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Kimi bireyler ise, çektiği kronikleşmiş birtakım ağrıları nedeniyle uykusuzluk sorunu yaşarlar.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Sebebi her ne olursa olsun uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler öncelikle bir nöroloji uzmanına başvurmalıdır. Burada yapılacak muayene ve tahlillerden sonra nedene yönelik bir tedavi başlamak en doğru yoldur. Günümüzde uykusuzluk nedenlerinin araştırılmasında Uyku Laboratuvarları sıklıkla kullanılmakta olup bu merkezlerde uykusuzluğun nedenine yönelik araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir.

Artık uykusuz gecelere son ! Uykusuzluğa iyi gelen çaylar.

Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemlerinde, kaslarınızı rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çaylar ile rahatlamanız mümkün olabilir. Bu çaylar aynı zamanda daha kaliteli ve derin bir uyku uyumanızı sağlayarak gün içinde enerjiniz daha da yüksek olacaktır.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları Nedir ? Faydaları

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Bunun için sakinleştirici etkisi bilinen papatya, sarı kantaron, kedi otu, şerbetçi otu gibi bitkilerden elde edilen çayları tüketebilirsiniz. Bu çayları içerken dikkat edilmesi gereken nokta ise aşırıya kaçmamak ve özellikle depresyon, uyku ilaçları ile birlikte kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaktır.

 • Eğer bu çayları gereğinden fazla içerseniz tam aksine gece uykunuz bölünebilir. Uykuya geçişi kolaylaştıran bu bitki çaylarını yatağa girmeden 1 saat önce içmeniz en uygunu olacaktır.

Uzmanalan ekibi olarak şimdi kısaca bu şifalı bitki çayları hakkında size ufak ipuçları vereceğiz;

Çarkıfelek Çayı Nedir ? Faydaları

Sakinleştirici, kasları rahatlatıcı ve ağrı hafifletici özelliği barındıran çarkıfelek, sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle geçmişte Aztekler tarafından sıklıkla kullanılmıştır. Çarkıfelek Bitkisinin içerisinde bulunan “harmin” bileşeni “mutlu hissetme hali” yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran zihin bulanıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırmaya yarar.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Çarkıfelek bitkisinden elde edilen özler II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu tarafından “gerçeklik serumu” olarak kullanılmıştır. Aşırı tüketimi ise halsizliğe sebep olabilmektedir. Çarkıfelek Çayı Alkollü içecekler ve sinirleri yatıştıran ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Kediotu Çayı Nedir ? Faydaları

Kedi otu çayı özellikle ağrı, sancı, kaygı, sindirim sorunu ve kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluk durumlarında kullanılmaktadır. Kas ağrılarını ve spazmlarını hafifletir, sindirim sistemine iyi gelir ve kan basıncını düşürür.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Kedi otu Bitkisi üzerine yapılan klinik çalışmalar etkili bir uyku düzenleyici olduğu yönündedir. Uyku getiren ve sinirleri sakinleştiren diğer bitkilerde olduğu gibi kediotu çayı da merkezi sinir sistemini doğrudan etkilediğinden her akşam kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı kişilerde yan etki olarak heyecan duygusuna yol açarak uyku kaçırabildiği de bilinmektedir.

Şerbetçiotu Çayı Nedir ? Faydaları

Rahatlatan, uyku getiren ve antiseptik olan şerbetçiotu bitkisi stres ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk durumlarında etkilidir. Huzursuzluğu hafifletirken, hazımsızlığa da iyi gelir ve baş ağrılarını azaltır. Aynı miktarda papatya çayı ile karışım yapılabilir. İlaç kullanan depresyon hastalarına önerilmez ve hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Papatya Çayı Nedir ? Faydaları

Uykusuzluk için halk arasında en çok bilinen ve tüketilen çaylar arasında yer alan papatya çayı hazmı kolaylaştırır, kas spazmlarını azaltır, ağrı kesici ve antiseptik özelliğe sahiptir. Hafif dereceli uyku problemleri çekenler için oldukça etkili olan papatya çayı eşit miktarda şerbetçiotu bitkisiyle karıştırılabilir.

Diğer Bitki Çaylar

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları; Limon otu, oğul otu, kovanotu, acem otu olarak da bilinen melisa çayı sakinleştirici özelliği ile uykuya geçişe yardımcı olur. Stres ve kaygıya bağlı uykusuzluk için yatmadan 1 saat önce tüketilebilir.

Çaylarda Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları tüketirken aynı ilaç kullanıyormuş gibi dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bitkiler, ilaçlar gibi vücutta bazı değişikliklere yol açar. Uykusuzluğa iyi gelen bu çayların merkezi sinir sistemini etkilediğini unutmamalıyız. Bu çayları her akşam içmek ilerde daha ciddi uykusuzluk sorunlarına neden olabileceğinden kontrollü olarak içilmesi gerekir. Gebelik ve emzirme döneminde bulunan hanımlarda düzenli olarak uyku, depresyon, tansiyon, şeker ve diğer rahatsızlıklar için ilaç kullananların hekime danışmadan bu çayları tüketmemesi gerekmektedir.Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Uykusuzluk için ne yapılmalı, Nasıl uykum gelir ?

 • Yatağa girmeden 2-3 saat evvel son yemeğinizi yemiş olun.
 • Kafeinli içeceklerden ve Yeşil çaydan uzak durun.
 • Uyuduğunuz ortamda televizyon izlemeyin.
 • Her akşam aynı saatte uyumaya çalışın ve sabahları aynı saatte kalkmaya çalışın.
 • Gün içinde şekerleme yapmayın.
 • Uyarıcı ilaç kullananlar alternatifleri için hekimlerine danışmalıdır.
 • Yatak odasını karanlık ve ılık tutun.
 • Gece saatlerinde çikolata tatlı gibi enerji veren atıştırmalıklar yemeyin.
 • Gündüz saatlerinde egzersiz yapmak gece uykuya geçişi kolaylaştırır.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın