Genel

Varlık Fonu Nedir ? Ne işe yarar ?

varlık fonu

Bugün sizler için vereceğimiz bilgi Varlık Fonu Nedir ?, Varlık Fonu ne işe yarar ? konusunda detaylı bilgileri üniversitede öğretim görevlisi olan bir hocamızın videolu konuşamasının yazılı dökümüdür.  Varlık fonları ülkelerin sahip oldukları fazla kaynakların bunlar genellikle bütçe fazlası olması nedeni ile kurulur.

Varlık Fonu Nedir ?

Bütçe fazlası biliyosunuz devletin gelirleri ile giderleri arasında pozitif bir fark olması ile bütçe fazlasının heba edilmemesi gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir şekilde aktarılması için değişik varlıklarda değerlendirilmek üzere oluşturulan fonlardır. Yada bazı ülkelerde olduğu gibi belli doğal kaynaklardan elde edilen gelirin örneğin enerji gelirleri olabilir, petrol gelirleri olabilir, madencilikten sağlanan kaynaklar vs olabilir, buralardan elde edilen gelirlerin bir kısmının gelecek kuşaklara aktarılması için belli fonlarda tutulup yönetilme işlemidir. Yani genbellikle dünyada bu fonlar devletin harcamadığı yada harcayamadığı kaynakları, gelecek kuşaklara daha verimli bir şekilde aktarmak üzere oluşturulan yapılardır. Bunun biz en iyi örneğini körfez ülkelerinde görüyoruz. Çok sık duyarsınız Katar Varlık Fonu, Kuveyt Varlık Fonu gibi fonlar vardır. Bunlar dünyanın değişik ülkelerinde fon fazlalarını, ihtiyaçlarından fazla olan kaynaklarını yatırımlara yönlendirirler.

Türkiyede bu fonun kurulmasına ilişkin kanun 19 Ağostos 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. 6741 sayılı kanun ile kurulan bir fondur. Kanunun kuruluş gerekçesine bakıldığında, kamuya ilişkin varlıkların, burada mevcut şirketler olabilir. Taşınmazlar, gayrümenkuller olabilir herhangi bir kamu varlığı olabilir bunların ekonomiye kazandırılması, fon temininde kullanılması amacı ile buraya devredilerek kullanılması söz konusudur. Öncelikle şunu söylemek lazım, zaten kamuya ait olan kuruluşlar zaten ekonomiye kazandırılmış kuruluşlardır dolayısıyla bu fona devredilmelerinin sağlıyacağı katkı söz konusu bulunmamaktadır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Varlık fonu neler yapabilir ?

Varlık fonu her türlü finansal işlemi yapabilir. Yani borsadan hisse senedi alabilir, döviz piyasasında işlem yapabilir, altında işlem yapabilir. Daha karmaşık olan türevi ürünlerde işlem yapabilir, aklınıza gelecek herhangi bir işlemi yapabilir, gayrumenkul alıp satabilir, bunlara ilişkin kararları alabilir, her türlü ticari faaliyette bulunabilir yani sizin bulunduğunuz ilçede gelip bir bakkal dükkanı açmak isterse bunu açmaya yetkisi vardır.

Bu fonun faaliyetlerine ilişkin herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir.  Yani şunu yapar yada bunu yapamaz gibi her hangi bir sınırlandırma söz konusu değildir. Bu fonun kaynakları nereden gelecek, yani kullanacağı kaynaklar nereden gelecek bunlar kamuya ait kaynakları buraya aktarıyorlar. Öncelikli olarak özelleştirme bünyesinde bulunan bütün kaynaklar, bütün varlıklar bu fona aktarılmıştır.

Bunlar dışında aktarılanlar ise Ziraat Bankası, Borsa İstanbul, Halk Bankası, PTT, Türk Hava Yolları, Türksat, Botaş, Türk Telekom’da kamuya ait olan bölümü, Eti Maden, Çaykur kuruluşları, Antalya, Aydın, Muğla, İstanbul, İzmir, Isparta gibi yerlerde bulunan 2 milyon metrekare kamu arazisi, bu araziler üzerindeki tahsisler kaldırılarak buraya devredilmesi. Ayrıca savunma sanayinin hesabında bulunan 3 milyar liralık nakit kaynak 3 aylığına bu fona devredilmiştir, 3 ay sonra ise bu fon tarafından ödemesi yapılacaktır. Dolayısı ile bunun kaynağı bu aktarılanlar ile birlikte kamuda bulunan fon fazlası, örneğin bazı kamu kuruluşlarının hesabında para varsa bu Bakanlar Kurulu Kararı ile buraya aktarılabilecek. SPK izni aranmaksızın sağlanan kaynaklar. Yani bu kuruluş hisse senedi satabilir bunu yaparken de SPK mevzuatına tabi olmadan bu işleri yapabilecek. İstediği ihraçları yapabilecek, fon isterse SPK’ya bu ihraçlar öncesinde başvuracak ama istemezse bunun başvurmasını zorunlu kılacak herhangi bir düzenleme söz konusu değildir.

Varlık fonu nasıl denetlenecek

Bu fona ilişkin denetlenme yani kamusal anlamda denetim ve bütçe; Sayıştay vs gibi bir denetim söz konusu değildir. Bu fon sadece bağımsız bir denetime tabii. Bir bağımsız denetim şirketi tarafından denetlenebilecek. Bu fon yaptığı işlemler açısından, ihale kanununa ve rekabet kanununa tabii değildir. Bu oluşturulan fon kamusal anlamda her şeyden muaf tutulmuş.

Varlık fonu hangi vergilere tabii

Örneğin gelir vergisi ödemez, kurumlar vergisi ödemez, herhangi bir harç ödemez, damga vergisi yok, belediyelere ödenen emlak vergisi gibi bütün vergilerden muaf, kredi kullanmak istediği zaman kredi kullanırken ödenen kredi kullandırma fonuna ödenen harçlardan muaf, diğer kamu kuruluşlarının tabii olduğu hiç bir mevzuata tabi değildir. Bu fon özel hukuk hükümlerine tabii. Kısaca bu fon sınırsız bir yapıya sahip ?

Varlık fonu kimlerden oluşur

Fon yönetim kurulu başkanlığına şuan özelleştirme idaresi başkanı olan kişi atanmıştır. Yönetim kurulunda ise; Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sabah Gazetesi yazarı Prof. Kerem Alkin, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Oral Erdoğan bu fonda çalışan kişilerdir. Her hangi bir sorumluluğu yoktur.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın