Sağlık

Vitiligo Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var Mıdır?


Vitiligo hastalığı sizlerinde bildiği gibi bir cilt hastalığı olan vitiligo, cildimize rengini veren pigmentlerin üretilmemesi sonucunda ortaya çıkar. Vitiligo hastalığı tedavisi mümkündür, cildimize rengini veren pigmentler melanosit hücreler tarafından üretilir. Bu hücrelerde meydana gelen deformasyon sonucunda ise gerekli pigmentler üretilememektedir. Bu sebeple cilt renginde farklılaşma meydana gelir.

  • Hastalığın olduğu bölgelerde deri rengi daha açık renge dönüşür ve beyazlaşma ya da yanık gibi görüntüler oluşmasına neden olabilir. Birçok insanda görülebilen bu hastalık genel olarak el, kol, bacak ve yüzde oluşur. Hastalığın yol açtığı lekelerin boyutları kişiye göre değişebilmektedir.Tıbben tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve genel olarak lokal kremler ile tedavi edilir.

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

Vitiligo Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Kimlerde Görülür?

  • Deride açık renkte lekeler ile oluşmaya başlar. Koyu deri rengi olanlar için bu durumu fark etmek daha kolaydır. Açık renk deriye sahip olanlar ancak güneş ile bronzlaştıktan sonra durumu fark edebilirler.
  • Deride beyazlama olan yerde kıl varsa onlarda da beyazlaşma olmaktadır.
  • Bazı kişilerde aksine esmerlikler de görülmektedir.
  • Hastalık her yaş grubundan ve her cinsiyette görülebilir.
  • Vitiligo genel olarak genç yaşlarda raslanması yaygın olan bir cilt hastalığıdır.
  • Hastalık büyük oranda kalıtsaldır. Aileden birinde hastalığın görülmesi diğer nesillerde ve aile üyelerinde görülme riskini arttırmaktadır.

Şu ana kadar tam olarak neden olduğu bilinmese de pigmentleri üreten melanosit hücrelerinin yıkılması sonucu oluştuğu söylenmektedir. Bu durumun ortaya çıktığı ciltte görülen bazı işaretler ile anlaşılmaktadır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

Vitiligo hastalığının sebebi daha önce de söylediğimiz üzere; cilde renk pigmentini veren melanosit hücrelerinin bir nedenle bu pigmentleri üretmemesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple uygulanacak tedavide de amaç bu hücrelerin yeniden görevlerini yapmalarını sağlamaktır. Bunu gerçekleştirmek içinde bazı lokal kremler ile tedavi uygulanmaktadır.

  • Hastaların yüz bölgelerinde görülen hastalık özellikle krem tedavisi ile geçirilse bile bir takım yan etkiler sebebi ile pek tercih edilmez. Özellikle son dönemde kullanılmaya başlanan ışık tedavisi ile yüz bölgesindeki lekeler daha kolay ve risksiz giderilebilmektedir.

Vitiligo Hastalığı Tedavisi

  • El ve kollarda bulunan lekeler ise derinin kalınlığı sebebi ile geçmesi biraz daha zor olan bölgelerdir. Vitiligo hastalığı tedavisi yüz bölgesinde çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu durumda özellikle hastaların daha fazla önemsediği bölge olması sebebi ile aslında umut vericidir.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın