Sağlık

Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılır ?


Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılır ?: Hayatımızda ve günlük yaşantımızda  herkesin başına gelebilecek kazalardan biridir yanık. Normalde ev hanımlarının başına evde yaşanan minik kazalar gelir buda ufak tefek yanıklardır. Ufakta olsa yanan yerimiz çok acı verir ve iz bırakır İşte ana konumuz bu sizlere  bilgiler sunmaya çalışalım. Yanıkların derecelerine göre çeşitli tedavi yöntemleri gereklidir. Yanıkların tedavilerinin ardından kalan izlerin geçirilmesinde genelde zorluk yaşanır. Çok aşırı büyük yanıklar için ilaç tedavisi kesinlikle gereklidir, mutlaka uzman doktor kontrolündeki tedavi ve eczaneden alınan ilaçları kullanmalıdırlar.

Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılır ?

 • Sorusuna gelmeden önce yanık esnalarında ilk kullanılacak ilaçlar ”Bepanten” ve ”Madecassol” dur. Yanık durumunda eğer ilaçlarınız evde yoksa hastaneye veya eczaneye gitme imkanınız yoksa evde var olanlarla ilk müdahale edilebilirsiniz.
 • Yanık İzlerinin Kalmaması için Bitkisel Çözümler
 • Yarım saat soğuk suyun altına tutunuz.
 • Yanık olan bölgeye yoğurt veya yumurta akı, diş macunu gibi maddeleri asla uygulanmamalıdır.
 • Temiz ve hijyenik kalması ve mikrop kapmaması için özen gösteriniz. Çünki yara derinleştikçe daha fazla iz kalacaktır. Bu nedenle temiz ve soğuk suya tutulmuş bir bezle yanık bölgesi sarılır.
 • Yanık yaralarını sıkan şeylerle sarılmamalıdır, yanan bölgelerdeki takılar yüzük, bilezik, kolye, saat gibi metal aksesuarlar çıkarılmalıdır.
 • Yara büyükse eğer uzun süreli buz tedavisi uygulanmamalıdır.

 

Yanık İzi Kalmaması İçin Ne Yapılır ?

El Yanıkları

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

İz Kalmaması İçin Ne Yapılır ? 

 • En etkili olan yanan bölgeye ilk etapta çok fazla olmayacak kadar sirke sürünüz ardından hemen zeytinyağı sürünüz. İz kalmaması konusunda çok etkili bir yöntemdir.
 • Elmanın kabuğunu kesin kabuğun iç kısmını yanan bölgeye tutunuz.
 • İz olmaması için derinin kalkmamasına dikkat ediniz. Doktor veya bir eczacıya su toplayan yerlerdeki suları şırınga ile çektirilebilirsiniz. Bu işlemi mutlaka sağlıkçı tarafından yapılmalıdır. Çok aşırı büyük yanıklara uygulanması tehlikelidir.
 • Yanan yere öncelikle sirke sürüp beklemek peşinden de zeytinyağı sürmektir. Derinin kalkmaması ve kopmaması gerekir.
 • Su toplayan yerler asla kopartılmamalıdır yara açık hale gelmemelidir. Doktora ulaşılmayan ve ilaç olmayan durumlarda başvurulabilir.

Yanığa Batikon Sürülür Mü ?

Yanığa batikon sürülmesini önermiyoruz. Çünkü batikon mikropları öldürür mikrop kapmaması için, bölgenin iltihaplanmaması ve doktor önerisi ile sürülebilir. Fakat özellikle su toplayan, açılmış olan, derinin kalktığı yerlere, açık yaralara asla sürülmez. Çünkü hücrelerin ölümüne sebep olacak ve epitel dokulara zarar verecektir. Ancak küçük yanıklarda doktor önerirse kullanımı tavsiye edilir.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın