Spor

Yeni Bir Atıcının Yetiştirilmesi

Atıcının Yetiştirilmesi

Yeni Bir Atıcının Yetiştirilmesi  için, eğitime hazırlık aşamaları eğitim silahları araçları ile atış tekniğinin öğrenilmesini kapsar. Bunlar vücut, ayak, baş ve kolun duruş vaziyeti, elin kabiliyeti, nişan alma, tetik düşürme, nefes durumu gibi tek hareketlerin koordine edilmesidir. Yukarıda belirtilen özelliklere birçok atıcı hemen intibak eder. Sadece tetiğe hakim olmak uzun zaman ister. Oldukça uzun süren antrenmanlara ihtiyaç gösterir.

Yeni Bir Atıcının Yetiştirilmesindeki Aşamalar Nelerdir?

 • Sabır dikkat ve eğiticinin kontrolü devamlı olarak sürdürülmelidir. Bütün bir öğrenci grubu önünde yapılacak eğitim yeterli değildir. Atış sporunda daima ferdi eğitim sistemi uygulanmalıdır. Antrenör öğrencisinin her hareketi anladığından emin olmalıdır.

Yeni Bir Atıcının Yetiştirilmesinde Önemle ve Sırası ile Verilecek Konular;

a) Silahın elde tutuluşu,

b) Nefes tekniği,

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

c) Ayakta doğru pozisyon alma,

d) Nişan alma

e) Tetik

 • Eğitimin başlangıç safhasında her atıcı hareketlerini yeterli derecede koordine edemez. Bu tabancayı tutan kolun salınmasından ve çabuk yorulmasından anlaşılır. Aynı hareketler eğer çalışmalara uzun süre ara verilirse, eski atıcılarda da görülür. Fakat tecrübeli atıcılarda bu durum çok çabuk kaybolur ve atıcı kondisyonunu bulur.
 • Atıcılık sporunda çabuk başarıya ulaşmada, jimnastik, tenis, atletizm gibi sporların yardımcı olduğu bir gerçektir. Bu spor dalları ile ya atış sporundan önce meşgul olunmuştur veya ona paralel olarak devam ettirilmiştir. Yalnız göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta; atıştan biraz evvel, vücudu fizik yönden yormak netice üzerine çok olumsuz etki yapacağından bundan sakınmak gerekir.
 • Atıcılığa yeni başlayan bir kimseye en doğru vücut duruşunun tespit edilmesi tabii ki çok kolay değildir. Atıcının Yetiştirilmesinde atışta alınan duruş vaziyetinin neticeye tesir eden önemli bir faktör olduğu şüphesizdir. Fakat neticeye daha fazla tesir eden faktörler, silahın doğru tutulması, doğru nişan alma ve tetiğin doğru çekilmesidir.
 • Her şeye rağmen duruş vazıyetinin önemi tabanca atışlarında tüfeğe nazaran daha azdır. Buna karşılık el vasıtası ile silaha iletilen salıntılar tabanca atışında önüne geçilmesi gereken en önemli durumdur. Yine elin meydana getirdiği silahın açısal salıntıları bütünü ile ortadan kaldırılmaz. Bileğin yeterli istikrara sahip olmasına çalışmak atıcının en çok üzerinde duracağı husustur. Bunun için de antrenman yapması gerekir.

Atıcının Yetiştirilmesi

Yeni Bir Atıcının Yetiştirilmesi için Egzersiz Çok Önemlidir!

 • Bileğin istikrarlılığını sağlamak için yapılacak egzersizler tetik düşürme egzersizleri ile beraber yapılmalıdır. Bu egzersizler hedef karşısında değil de beyaz bir karton veya zemin üzerinde yapılmalıdır. Atıcı bu zemin karşısında nişan hattı üzerinden tetik düşürme çalışmaları yapmalıdır.
 • Bu çalışmalar uzatılmış bir nişan hattı üzerinde yapılırsa çok daha faydalı olacaktır. Nişan hattının uzatılması çok basit bir şekilde temin edilebilir. Namluya 25-30 cm. uzunluğunda bir çubuk sokulur ve ucundaki yarığa bir kibrit çöpü takılır. Bu kibrit çöpü silahın arpacığın dan biraz daha uzun tutulur. Bir müddet bu şekilde antrenman yapan atıcı, kibrit çöpünü çıkardıktan sonra tekrar arpacık üzerinden nişan almaya başladığında, arpacığın istikrarlı bir duruşa eriştiğini görür.
 • Birçok tanınmış atıcı müsabakalardan önce bir süre uzun namlulu tabancalar ile antrenman yaparlar. Bunun için harcadıkları zamanın faydasını gördükleri de bir gerçektir.
 • Uzatılmış nişan hattı ile belirli bir süre yapılan çalışma, normal nişan hattı ile aynı sürede yapılan çalışmadan çok daha fazla fayda getirir. Beyaz zemin üzerine antrenman yapılması ise her safhadaki atıcıya mutlaka tavsiye edilir.
 • Yapılan hatalar atıcının sebebiyet verdiği hatalar olabileceği gibi kötü ayarlanmış bir silahın da neticesi olabilir. Kol yeterince sakin durmadan ve arpacıktaki sallantı azaltılmadan, pratik atış çalışmalarına geçilmemelidir.
 • Silah sadece bir atıcının kullanılması için verilmişse atıcı sıfırlamayı kendisi yapmalıdır. Birkaç atıcının yetiştirilmesi müşterek kullandıkları silahın sıfırlamasının antrenör veya takım içerisindeki tecrübeli bir atıcı yapar. Sık sık düzeltme yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Çünkü orta vuruş noktasının uzağa düşmesi sadece nişangâhın yanlış ayarlanmasından değil silahın yanlış tutulmasından veya nişan hatalarından kaynaklanabilir. Düzeltme, belli bir sebep olmaksızın çok erken yapılırsa, birkaç atıştan sonra tekrar nişangâhta düzeltme yapmak durumunda kalınabilir.

Makalemizi Beğendiyseniz Benzer Konular İçin Tıklayınız

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın