Nasıl Yapılır ?

Yoğurt Nasıl Yapılır


Yoğurt Nasıl Mayalanır ve Hangi Malzemeler Gereklidir

Çiğ sütünüzü, öncelikle tülbent benzeri bir bez ile süzün, Süzülmüş sütü tencerede kaynama sıcaklığına kadar ısıtın, kaynamaya başlamadan önce ateş ten alıp kenara koyun. Sütü kaynar halde ocakta tutmamaya dikkat edin. Sütün düzgün mayalanmasında en önemli etken, sütün sıcaklığıdır. Isıttığınız sütü mayalamadan önce, en uygun sıcaklık olan 45 dereceye kadar soğutmanız gerekmektedir. Eğer tam sıcaklığı ölçecek termometre yok ise , süte parmağınızı sokarak yediye kadar sayarak bekleyin, eliniz sütün sıcaklığına dayanacak durumdaysa mayalayabilirsiniz.

Yoğurdu yarı yarıya sulandırarak, tenceredeki süte karıştırın. Oranı 1 kilo süte 1 yemek kaşığı olacak şekilde ayarlayın. Yoğurtun kıvamının koyu olmasını istiyorsanız, bir çorba kaşığı süt tozu da ekleyebilirsiniz. Bu işlemlerin ardından;

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tencereyi kalın bir bez ile sarın, üzerine mont veya kazak ile kalınlığı artırırsanız veya tencereyi bir kalorifer peteğinin yanına koyarsanız, daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde tencereyi 4 ile 6 saat arasında oda sıcaklığında bekletin.

Hazırladığınız yoğurdu 10 gün içerisinde tüketmelisiniz.

Yoğurt Nasıl Mayalanır ve Hangi Malzemeler Gereklidir

Evde yoğurt yapımı için gereken malzemeler;

Çiğ süt,

Sütü süzmek için tülbent (ya da süzgeç)

Yoğurt,

Tencere,

Sıcaklığı ölçmek için termometre.

Kullanacağınız sütün miktarını kendinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer sütü hazır almak durumunda iseniz, içeriğini mutlaka okuyun ve tam yağlı olduğundan, süt tozundan imal edilmediğinden emin olun. Su katılmış yada pastörize edilmiş sütleri tercih etmeyin. Evde yoğurt yapmak için, hazır sütler yerine açık süt kullanmanız daha doğru olur. Sağlıklı bir hayvandan sağılan süt kullanırsanız, yoğurdunuz  daha lezzetli olur ve daha iyi mayalanır.

Bir kaç kaşık yoğurt, sütünüzü mayalamak için yeterli olacaktır. Ayrıca sütü ısıtmak için, orta boy veya büyük boy bir çelik tencereye de ihtiyacınız olacaktır.

Ev yapımı yoğurdun özellikleri nelerdir?

Hazır yoğurtların hazırlanışında, süt ev yapımı yoğurtlara göre daha az ısıtılmış olduğundan, yoğurttaki su miktarı daha çok ve protein, mineral, laktoz ve yağ içeren katı maddesi daha az olabilir. Yoğurdunuzu evde yaparak daha sağlıklı ve lezzetli bir yoğurt elde edebilir, saf yoğurtun tadıyla yeniden tanışabilirsiniz. Evde yapılan yoğurtlar özellikle, bebek ve çocukların sağlıklı gelişmesi açısından, tercih edilmelidir. Bebeğinize her gün küçük ölçekle, günlük olarak mayaladığınız yoğurt ile beslemelisiniz. Böylece onun protein ihtiyacını, katkısız ve en taze besinle karşılamış olursunuz.

Facebook fan sayfamızı takip ederek, yayınlanan konulardan anında haberdar olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın