Nasıl Yapılır ?

Yumurta Pişirmenin İnce Noktaları


Yumurta Pişirmenin İnce Noktaları

Yumurta Pişirmenin İnce Noktaları: Günlük yaşantımızda bazen yumurta haşlamak çin işkencesine dönüşebilir.Yumurta haşlamak çocuk oyuncağı falan demeyin. Her yapılan işin bir püf noktası vardır. Her yapılan işin, haşlanmış yumurtanın bile püf noktaları vardır illakine. Donuk sarı veya yeşilimsi renk fazla piştiğinin göstergesi olabilir.

Yumurtaları tam kıvamında haşlamak için yumurtaların birbirine dokunmayacağı büyüklükte bir tencereyada yayvan bir çukur tava gereklidir. Tencerede yumurtalar kaynarken birbirine vurmayacak kadar dar, birbirine vuracak kadar küçük olmamalıdır. Yumurtaları tencereye yan yana yerleştirdikten sonra üzerine çıkacak kadar doldurun. Yumurtaları su tamamen kaynattıktan sonra bir kaşık yardımıyla yavaşça suya bırakabilirsiniz.

Yumurtalar için 9 dakika ayarlayın. Zaman dolduktan sonra yumurtaları tamamen soğuyana kadar çeşmenin altına soğuk suyun altına tutun. Bu yöntemle nefis haşlanmış yumurtalar yapabiliriz.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Yumurta Pişirmenin İnce Noktaları Nelerdir

Rafadan Nasıl Pişirilir: Haşlanma işleminde, yumurtalarınız çıtlamamasın diye yumurtayı suyun içine kaşık yardımı ile bırakabilirsiniz. Kabukların kolay soyulması için tuz koyunuz. Orta açık ateşte kaynamaya bırakın. Ortalama 3-4 dakika kadar pişmesi gereklidir. Yumurta piştikten sonra yemek için servise hazırlayın. Küçük bir kaşığınızın ucu girecek şekilde soymanız yeterli olacaktır. 

Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları2

Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları

Tepe üst kısmını soyunuz, bir çay kaşığı ile alın, sarısını patlatın ve sıcak servis yapınız. Şayet yumurtanızın beyazı beyazdan koyu kıvama geçmek üzereyse sarısı oldukça sıvıysa yumurtanız olması gereken ideali yakalamışsınız demektir.

Kayısı Kıvamında Nasıl Pişirilir

Yumurtayı bir kaşık yardımı ile bırakın ve pişerken çatlamaması ve kolay soyulması için suyun içine biraz tuz ilave edip orta ateşte pişirmeye bırakıyoruz. Kayısı kıvamındaki yumurtanın pişirme süresi ortalama 5-6 dakikadır. Kaynattığınız yumurtaları cezveden kaşık yardımı ile alıyoruz, soğuk su dolu bir kabın içerisine bırakın. Yumurtaları  suya koyduktan sonra ortalama 6-7 saniye bekletmeniz gerekir. Süreyi doldurduktan sonra kaşık yardımı ile alıp bir tabakta soğutunuz.

Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları3

Yumurta Kayısı Kıvamında Nasıl Pişirilir

Soğuduktan sonra yumurtanıza kaşığın arkasıyla vurun ya da yumurtayı tabağa vurarak çıtlattıktan sonra soymaya başlayın. Pişen kayısı yumurtanın beyazlarının pişmiş, içerideki sarısınında dışı pişmiş, içinin birazcık daha sulu olması gerekiyor.

Katı Yumurta Nasıl Pişirilir

Yumurtalarınızın çatlamasını engellemek için suya bir miktar tuz atınız orta, açık ateşte haşlamaya bırakın. Yumurta yaklaşık 7-8 dakika pişecek. Bu 7-9 dakika yumurtalarınızı ocağın üzerine koyduktan sonraki dakikaları bekleyiniz.. Kaynadıktan sonra saatinizi elinize alın dakika tutacaksanız ortalama 3-4 dakika yeterli olacaktır haşlanması için. 10-12 dakika haşlamanız yeterlidir katı yumurta olması için ocaktan alınca soğuk suyun altına koyun 7-8 saniye tutunuz..

Yumurta  Soymanın Kolay Yolları

Çoğumuz haşladığımız yumurtaları soyarken zorlanırız  genelde, bugün sizlere küçücük bir püf noktası vereceğim ve artık hayatınızda yumurta soymak işkence halinden çıkacak ve kolay bir hale gelecektir. Artık haşladığınız yumurtaları  kolayca soyabilmek için haşladıgınız  yumurta suyunun içine bir miktar karbonat yada sirke ekleyiniz hangisi evinizde varsa.

Bunların hiç biri yoksa  bir çorba kaşığı tuz atabilirsiniz  tuzda yumurtalarınzı soymayı kolaylaştıracaktır. Dikkat edilecek en önemli husus  yumurtayı ateşe koyunca  fazla harlı ateşe koymayınız  orta derecede açın, kaynayınca kısık ateşte haşlayınız yumurtalarınız, kırılıp çatlayıp patlamasın 🙂

Pratik bilgiler vermeye devam edeceğiz Yumurta Pişirmenin İnce Noktaları nasıl yapılır  adlı aydınlatıcı pratik  konuda buluştuk. Başka bir nasıl yapılır katagorili konumuzda görüşmek üzere…

Sarımsağı Soymak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı, Konumuza Göz Atmak İsterseniz Tıklayınız.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın