Hesaplayıcılar

Yumurtlama dönemi hesaplama tablosu


Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır ? başlıklı konumuzda sizlere yumurtlama dönemi hesaplama konusunda ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Uzman alan ekibi olarak sizler için hazırladığımız bu makalemizi gelin beraber incelemeye başlayalım.

Yumurtlama Nedir ?

Yumurtlama (ovulasyon), hanımlarda her adet döneminin ortasında yumurtalıkta döllenmeyi bekleyen yumurtaların döl yatağından serbest kalması ve çatlaması ile meydana gelmektedir. Bu döneme yumurtlama (ovulasyon) dönemi diyoruz. Yumurtlama dönemi hesaplama için yumurtanın çatlama günü çok önemlidir.

Yumurtlama Dönemi Neden Önemlidir ?

Yumurtlama dönemi kadınlar da hamile kalabilmek için en uygun zamandır. Hamile kalmak istiyorum ne zaman hamile kalabilirim ? diye kendinize soruyorsanız bu makalemiz sizin için oldukça faydalı olacaktır.  Hamile kalmak isteyen hanımlar için bu dönem yani yumurtlama döneminin hesaplaması bu yüzden oldukça önemlidir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

  • Bu tarihlere yakın günlerde  cinsel beraberlik sonucunda hamile kalma ihtimali  yüksektir. Düzenli adet gören bayanlarda yumurtlama, adet kanaması başlamadan 14 gün önce başlar. Adet döngüsü 28 günde bir gerçekleşen kadınlarda yumurtlama adetin 14. günü gerçekleşmektedir. En kolay şekilde yumurtlama dönemi bu şekilde tespit edilebilir.

(Not: Her gün partnetiniz ile beraberlik sperm sayısını çok azaltacağı için önerilmez, bu nedenle iki günde bir ilişki önerilir.)

  • Fakat adetleri düzensiz olanlarda yumurtlama gününü tahmin etmek biraz daha zor olabilir. Yumurtlama döneminizi hesaplamak için son adetinizin başlangıç tarihini, son adet tarihinizden bir önceki reglinizin ilk gününü ve son adet tarihinizden iki önceki reglinizin ilk gününü aşağıda vermiş olduğumuz tabloya girin ve hamile kalmak için şansınızın en yüksek olduğu günleri öğrenin.

Yumurtlama dönemi hesaplama
Ovulasyon tarihini (günü, dönemi) hesaplama

Kadınlarda hamilelik için en uygun zamanın hesaplanması için yumurtlama (ovulasyon) döneminin belirlenmesi çok önemlidir. Yumurtlama tarihlerine en yakın günlerde girilen cinsel ilişkiler sonucunda hamilelik elde edilme ihtimali  yüksektir. Adet döngüleri düzenli olan kadınlarda yumurtlama (ovulasyon) adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşmektedir. Bu hesapla adet dönemi 28 gün süren bir kadında yumurtlama adetin 14. günü olur ve adet kanamasının başladığı ilk günden sayarak 14. güne denk gelir.

Yumurtlama dönemi hesaplama

Tekrar Hesaplamak İçin Tıklayın

Yumurtlama dönemi hesaplama yöntemlerinde adetleri düzensiz olan kadınlarda uygun yumurtlama gününü tahmin etmek elbette daha zordur. Ama her kadında adet kanaması başlamadan ortalama 14 gün önce mutlaka yumurtlama meydana gelir.
Üstteki verdiğimiz tarifler hep sonraki adetten geriye doğru sayılacak şekildedir. Çünkü yumurtlama gününün gelecek adete göre hesaplanması daha güvenilirdir. Adetin II. dönemi yani yumurtlama ile regl dönemi arasındaki süre 14 gün sabittir.

Sizler için oluşturduğumuz diğer hesaplama konumuz Tüp bebek tahmini doğum tarihi hesaplama başlıklı konumuzda tüp bebekle çocuk sahibi olmak isteyenler için doğum tarihinin tam olarak ne zaman olacağı bilgisini size vermektedir. Tüp bebek doğum tarihi hesaplama konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın