Tatil

İsteyene Eğlence, İsteyene Romantizm.. Mikonos!

Yunan Adaları

İsteyene Eğlence, İsteyene Romantizm.. Mikonos!

Eğlencenin limitsiz yaşandığı Mikonos, volkanik patlamaların yarattığı romantik cennet Santorini ve Apollo’nun doğduğu yer Delos. Üçü de birbirinden güzel, üçü de birbirinden ilginç Yunan Adaları.

Yunanistan’da, çoğu Ege’de olmak üzere, üç binin üzerinde ada bulunduğunu biliyormuydunuz? 11 milyonluk ülkenin %10 u adalarda yaşıyor. Yunanistan ekonomisinde önemli bir yeri olan türizm gelirlerinin büyük bir kısmıda sadece 100 kadarında sürekli yerleşim olduğu bu adalardan geliyor. Mikonos, Santorini ve küçük Delos Yunan adaları‘nın en çekicilerinden.

Görülmeye Değer 41 Avrupa Ülkesinden Yunan Adaları ;

Yunan Adaları

Mikonos Adası:

Mikonos, 31 adadan oluşan ve Cyclades (Halkalar) diye geçen adalar topluluğunun bir üyesidir. Kışın 10 bini bulmayan nüfus yazın 100 bine kadar çıkar.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Adada yer gök şapel dolu. Bazı aileler kendi ibadetleri için bu küçük kiliseleri yapıp, aynı zamanda da aile mezarlığı olarak kullanmışlardır. Mikanos’ta limanda bulunan arkeoloji müzesi küçük ama eserler muhteşem. 1207’de Venediklilerin kontrolünü ele geçirdikleri adada ufak tefek müzeler de vardır.

Yunan Adaları
Maritime (Denizcilik) Müzesi en iyilerinden biri. Türkiye ile ilgili eserlerin çokluğu sizi şaşırtabilir. Mykonos Town ya da Chora olarak geçen merkezde Meryem Ana’ya adanmış olan Paraportiani Kilisesi’ni gezmeden ayrılmayın, Little Venice (Küçük Venedik) denilen ve eskiden kaptanların oturduğu evlerin olduğu bölgede güzel bir kahve içip, Kato Myli‘deki değirmenlerin önünde resim çektirebilirsiniz.

Delos Adası:

Mitolojiye göre güneş tanrısı Apollo‘nun doğduğu yer olan bu ada Yunanistan’ın en önemli ören yerlerinden biri. Girişi Beş Euro olan adada bekçiler ve arkeologlar

dışında kimse yaşamıyor. M.Ö.1000 yıllarında batı sahillerimizde yaşamış olan İyonyalılar’ın kurduğu yerleşim, önce dini bir merkez sonra da önemli bir liman olmuştur.

Yunan Adaları

Limanı, Mozaikli evleri, Aslanlı Yolu, Tüm Tapınakları, Tiyatro ve Müzeleri çok enteresan yapıtlar arasındadır. Ada çok küçük ama, Akdeniz sahillerimizde bulunan şehirlerimizden bazıları bir zamanlar bu adadan yönetilen Delos Birliği’nin içinde yer almış.

Santorini Adası:

Santorini; siyah kumlu büyüleyici plajları,dik yarlara oturtulmuş beyaz badanalı evleriyle Yunanistan’ın belki de en çok fotoğraflanan yeridir. Ada M.Ö. 3000’li yıllarda Minos’ların kolonisi olmuş, M.Ö.1450’de yanardağ patlamış ve adanın bugünkü hali ortaya çıkmış. Santorini kimine göre kayıp Atlantis Krallığı‘nın bulunduğu yer. Adanın başkenti Fira, turistlerin istilasına uğramış olsa da çok güzel. 1956’daki depremde yıkılan Fira yeni baştan inşa edilmiş. Fira’nın sahilde ufak bir limanı var, bu limandan tepeye, 580 basamakla yürüyerek, ya da eşşek sırtında çıkabiliyorsunuz.
Dileyenler de teleferikle,yorulmadan tepeye ulaşabiliyorlar. Teraslar, tonozlu yapılar ve kubbeli etkileyici kiliselerle doludur. Etraf güzel manzaralı otel, bar ve restoran kaynıyor. Fotoğraflarını sık sık gördüğünüz adanın sembolü sayılan Mina Kilisesi mavi kubbesi ve beyaz çan kulesiyle ziyaretçilerini selamlıyor.

Yunan Adaları

Otobüsle Fira’dan 25 dakika uzaklıkta olan Oia ise gün batımının adada izlenebildiği en güzel yer. Amacınız sadece tatil değilse, Minos uygarlığının izlerini takip edebileceğiniz Akrotir Fira’dan sadece yarım saat mesafede, Kamari ve Perissa plajları da başkante aynı uzaklıkta ve otobüs fiyatları da 1-2 euro civarında. Bu yaz Yunan Adaları‘nı keşfetmeye ne dersiniz?

Paylaşımlarımızı Beğenip Desteklemek İçin Facebook  Sayfamıza da Bekleriz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın